כיצד גילוי ההון מרצון מונע חקירות כלכליות


כספות ביתיות הן מוצר שנמצא כיום בשימוש נרחב בבתים רבים בישראל. ישנן כספות פשוטות אשר מיועדות לדברי ערך פשוטים וישנן כספות מתוחכמות ויקרות שמיועדות לאחסון של כסף רב או מוצרים יקרים אחרים. המשותף לכולן הוא הדבר אותו מאחסנים – חפצים יקרי ערך שעליהם אנו מעוניינים להגן מפני גנבים ולהחביא במקום בטוח שלא יהיה גלוי לעין כל ולא יעמידו אותנו בסכנה של פריצה.

החסרון הגדול של הכספת

מבחינה חוקית, לאחסנה של חפצים וכספים בכספת ישנן השלכות מרחיקות לכת ורציניות ביותר. שטרות של כסף, זר או ישראלי, יהפכו להון שחור, שאינו מוכרז ולכן לא שולם בגינו מס כלשהו. גם תכשיטים או חפצי זהב ואמנות שיש להם שווי רב בשוק, נהוג לאחסן בכספת. גם פריטים אלה נחשבים לכאלה שיש להכריז עליהם ולשלם בגינם מיסים.

מה הסכנה הכרוכה בהסתרת המידע הזה?

כל אזרח במדינת ישראל חייב לדווח על כל הכנסותיו ולהצהיר על הונו בפני רשות המיסים. אדם שאינו מגיש דיווח, או שמסתיר חלק מהמידע בדוחות שהוא מגיש, הוא עבריין מס. העונשים על עבירות מס משתנים בהתאם לחומרת העבירה, אך הם עלולים להגיע לכדי הגשה של כתב אישום ועונש מאסר בפועל. כמובן שגם התהליך המוביל להרשעה הוא לא נעים ויש לו משמעויות רבות. בין אם מדובר בנושא חקירות כלכליות של הנישום, ניהול משפט ועוד.

הפתרון גילוי הון מרצון

הליך זה, שפורסם לראשונה בשנת 2005, תוקן לאחרונה והנוהל עודכן ושונה כך שיתאים למציאות של ימינו. ההליך מאפשר לנישומים, יחידים ועוסקים לחשוף עבירה כלשהי שביצעו ולתקן את הדיווח שלהם. בעקבות צעד זה יוסר מצד רשות המיסים האיום ברישום וחקירה פלילית.

התנאים לביצוע גילוי הון מרצון

ישנם מספר תנאים שעליכם לעמוד בהם על מנת שהדיווח שלכם יחשב גילוי מרצון. ראשית, לא ניתן לבצע צעד זה לאחר שנתפסתם בידי הרשויות, אלא מרצונכם האישי בלבד. בנוסף, לא ניתן להגיש את הפניה לאחר חקירה שנעשתה אודותיכם או במידה ויש בידי רשות המיסים מידע מפליל עליכם. כמו כן, במידה והתפרסם מידע כלשהו הקשור לבקשה באמצעי התקשורת, הבקשה לא תחשב גילוי מרצון. מעבר לכל התנאים, כמובן שעליכם להגיש תמונת מצב מתוקנת, כנה ואמיתית על נכסיכם.

שלבי ביצוע ההליך

ראשית יש להגיש בקשה מסודרת לרשות. לאחר שנתקבל אישור, יקבעו רשויות המס את שיעור המס שתהיו חייבים בו. לאחר מכן תחתמו על הסכם שומה במסגרתו תשלמו את מלוא הסכום שנמצאתם חייבים בו. רק אחרי תשלום החוב וחתימה על ההסכם, תקבלו התחייבות מרשות המס שלא לפתוח בהליכים פליליים. ישנם שני סוגים של בקשות. סוג אחד הוא בקשה אנונימית לחלוטין, שאינה חושפת את שמות הנישומים, אלא רק את הפרטים על נכסים, עד לרגע חתימה ההסכם ותשלום החוב. במצב כזה תוכלו להישאר אנונימיים עד להסדרת העניין. הסוג השני מתייחס לנכסים בגובה של עד 2 מליון שהמס עליהם הוא עד חצי מליון. זהו הליך מקוצר ומהיר יותר, אך לא תוכלו להישאר אנונימיים במהלכו.

לא לנסות להתמודד לבד

גם אם נדמה לכם שהתהליך פשוט וקל לביצוע, לא כדאי לנסות לעבור אותו לבד. הסכנה הכרוכה במצב בו תימצאו אל מול הרשויות היא הפללה עצמית ו"הכתמה" של שמכם בתיעוד של רשות המיסים. בנוסף, החוק מאפשר לרשות לקבוע שיעורי מס גבוהים במיוחד ולגבות את המקסימום האפשרי מהנישום. ייעוץ וליווי מקצועי מטעם עורך דין המתמחה בתחום יכול להפחית משמעותית את חובכם ולהציל אתכם מהסתבכויות מיותרות.