חוקר פרטי – האזנות סתר


תחום האזנות סתר הוא תחום מסורבל ומסובך, ועל כן טוב שהוא נמצא בידי חוקרים פרטיים מיומנים וותיקים. האזנת סתר פירושה ציתות ומעקב אחר טלפונים מצד צד שלישי (קרי, אינו אחד מן הגורמים המעורבים בשיחה). ביצוע האזנות סתר נעשה באמצעות טכנולוגיות מתקדמות הנמצאות בידי חוקרים פרטיים, כגון אמצעים חשמליים, תוכנות מיוחדות ועוד. מאחר והאזנות סתר מתנגשות עם חוק הפרטיות, צריכה להיות הצדקה טובה מאוד בשביל שחוקר פרטי יבצע מעקב שכזה. על כן יש להתייעץ גם עם עורך דין מומחה בתחום, בטרם מבקשים כי החוקר הפרטי יבצע ציתות שכזה.

החוק בישראל

יש להבין כי החוק בישראל קובע כי אדם פרטי או חברה, אשר לא מוסמכים לעסוק בהאזנות סתר, עומדים בפני עונש מאסר כבד של עד חמש שנים בבית כלא. גם אלו אשר החוק מתיר להם לעסוק בתחום, כמו חוקר פרטי, אינם יכולים להשתולל יתר על המידה עם הזכויות שנתנו להם, שכן אם נמצא כי אותו חוקר פרטי ביצע האזנות סתר שלא כחוק, הוא אף עלול לאבד את רישיונו. למעשה, אלו אשר מופקדים על ביצוע האזנות סתר הם גופי הביטחון. בעוד הצבא, השב"כ, המוסד ודומיהם, יכולים לעסוק בהאזנות סתר כמעט ללא התנגדות, לאור שיקולים ביטחוניים, אצל המשטרה התחום קצת סבוך יותר. על אף שהמשטרה רשאית לבצע האזנות סתר, עליה להביא בפני שופט סיבה טובה לקיומן של האזנות אלו, כאשר בדרך כלל מדובר במעקבים אחרי פושעים או חשודים.

עבודתו של חוקר פרטי בתחום

מבלי להיכנס אל יותר מדי פרטים, חוקר פרטי יכול להגיע אל טלפונים אישיים של אנשים אחריהם הוא עוקב, באמצעות טכניקה פשוטה של חיבור מערכת אל רשת הטלפונים הגלובאלית. מרגע שהוא בתוך הרשת, יכול חוקר פרטי להתחקות אח מספר טלפון מסויים, על ידי מעקב אחר האותות החשמליים היוצאים במהלך השיחות מן המכשיר המיועד. רכיב זה, הופך את הזרם החשמלי אל צלילי השיחה, ובכך ניתן לבצע מעקב והקלטה של כל הנאמר והמושמע. חוקר פרטי מנוסה, ידע להשתמש בכמה שפחות רכיבים או תוכנות, כך שעקבותיו וטביעותיו יבלטו כמה שפחות (אם בכלל).