חוקר פרטי – בדיקת פוליגרף


הידעתם כי חוקר פרטי אשר רוצה להיות מוסמך להשתמש במהלך עבודתו בפוליגרף, צריך להיות בעל פז"ם של כ-400 שעות אקדמיות? מדובר למעשה על שנה שלמה בה חוקר פרטי לומד אודות המכשיר, כיצד לתפעל אותו, השלכותיו ועוד. לא סתם חוקר פרטי לומד את המכשיר והשימוש בו זמן כה רב, מדובר במכונה מתוחכמת ומורכבת, אשר יש לדעת כיצד להפעילה.

מה זה פוליגרף

פוליגרף הוא מכשיר מן המאה ה-20 אשר למעשה משמש כגלאי אמת, המתבסס על ממצאים פיזיולוגיים של הנבדק בכדי לאמוד האם דבריו הם אמת או שקר. בין ממצאים אלו, ניתן למצוא התנשפויות, אינטונציה, מוליכות חשמלית, קצב פעימות לב, הסדרת נשימה ועוד. לאחר ניתוח של כל אלו, יודעת המכונה להגיד האם הדברים נאמרים בשלמות לב או מתוך מרמה. חוקר פרטי מיומן ואיכותי, לא רק שיידע כיצד להפעיל פיזית את המכונה ולקרוא את הדפסיה, אלא גם ידע כיצד לטפלל את הנאשם. שאילת שאלות ידע או כאלו עם פרטים מוכמנים, תדע למצב את אותו חוקר פרטי אל מול התוצאות.

תוצאות שנויות במחלוקת 

יש לדעת ולזכור, כי תוצאותיו של מכשיר הפוליגרף עדיין אינן קבילות בבית משפט במאת האחוזים. השימוש במכשיר אמנם חלק בלתי נפרד מעולם החקירות, בעיקר חקירות פליליות, אך עדיין אינו נותן ראייה חותכת, כמו למשל בדיקות DNA. יתרה מזאת, בדיקת פוליגרף יעבור רק אדם אשר מסכים לכך, מה שלעיתים מקשה את השימוש במכונה והשגת התוצאות המבוקשות בעזרתה. זאת ועוד, כי נוכלים מיומנים יודעים פעמים רבות להכשיל את המכונה, על ידי שליטה בעצביהם ובתחושותיהם. שקרנים מיומנים אלו, יודעים בדיוק כיצד לומר דבר אחד ולהתכוון לאחר, ויודעים כיצד לגרום למוח שלהם לחשוב ולהפריש חומרים של מחשבה אחת, בזמן שהפה אומר דבר אחר. אין ספק כי מדובר ביכולות מרשימות, כמעט על אנושיות או של פנומן, שכן הן חדות וטובות דיו בכדי לעבוד על מכונה ולא על אדם.

הבטיחו שירותים מעולים

חוקר פרטי בדרך כלל לא ישתמש בעבודתו בבדיקת פוליגרף, אלא אם כן הוא חוקר פרטי של משטרת ישראל. הדבר נבע כאמור גם בשל הממצאים הבעייתיים של המכונה, וגם מעצם העובדה כי חקירות של חוקר פרטי בעולם הפרטי, הרבה יותר סמויות ודיסקרטיות. בעוד שהמשטרה יכולה לעיתים להרשות לעצמה ליידע אדם בדבר מעקב אחריו, חוקר פרטי במגזר הפרטי צריך לשמור על נראות מינימלית, ועל כן אינו יכול לצעוד אל הנעקב ולבקש ממנו לבצע בדיקת פוליגרף. ב"מעקב" יעמדו לרשותכם צוות של חוקרים פרטיים אשר מיומנים על כל מקרה להשתמש ולהפעיל מכונת פוליגרף, וגם ידעו לבצע את מלאכתם בלעדיו. אין מקום לטעויות כאשר מבצעים מעקבים או חקירות, ועל כן יש לפנות רק אל אלו אשר מבצעים את המלאכה על הצד הטוב ביותר, ומביאים תוצאות כפי שהן בשטח באמת.