חוקר פרטי – מעקב


מעקב הוא תוצר של עולם שלם, אשר פנים רבות לו. מעקב יכול להיוולד בשל סיבות רבות, וביניהן; חשד לבגידה או כחלק מן חקירות אישות, בדיקה כי הילד או החבר אינו הולך בדרכה של תרבות רעה, שמא העובד או השותף מסתיר משהו ועוד.

הגדרה

מעקב הוא התחקות סמויה של חוקר פרטי אחר מישהו לאורכו של יום, בכדי לגלות רמזים על דפוסי ההתנהגות שלו, אודות הרגליו, למצוא הוכחות חותכות (למשל, בגידה על חם או מגע עם סחורה גנובה) ועוד. מעקב הינו פעולה המתאפשרת לביצועו של חוקר פרטי על פי חוק, שכן במסגרת עבודתו מותר לו לאסוף מידע על אנשים אחרים.

פעולות חוקר פרטי בעת מעקב

כיצד בעצם חוקר פרטי טוב יבצע מעקב? ובכן, הכל תלוי בגודל העבודה. הכוונה היא כי א למשל מדובר באדם אשר קשה להגיע אליו, מעקב יתבצע על ידי עבודה סמויה, אשר לא פעם מצריכה קשירת קשרים ומשיכת חוטים במקומות הנכונים. דוגמא קטנה יותר, ניתנת להמחשה בכ שאם למשל מדובר בהרבה שעות מעקב, הרי שבכדי לא לבלוט יבצע חוקר פרטי רוטציות עם פרטנר, והם יחליפו אחד את השני בשטח. במקרים פחות קיצוניים, מעקב יצריך חוקר פרטי להיות דני דין – רואה ואינו נראה. חוקר פרטי טוב יידע להיטמע בנוף האוכלוסין של העיר, ויתרה מכך, בסביבתו הקרובה של האדם אשר אחריו מתבצע מעקב. פעמים רבות, הדבר אומר כי על החוקר הפרטי להשתמש באמצעים אשר אינם בולטים. בין אם הדבר אומר לבוא במכונית רגילה או אפילו תחבורה ציבורית, או בין אם זה אומר כי עליו להתלבש באופן מסויים שלא יבלוט. חוקר פרטי במהלך מעקב, גם צריך לדעת להתאים עצמו לכל מצב. במידה ולפתע ישנה התקלה כלשהי, או סיבוך אשר עומד לחשוף את אותו חוקר פרטי, עליו לדעת כיצד להיחלץ ממנו ולהישאר רגוע ודיסקרטי. חשוב מכל, חוקר פרטי צריך לדעת לתת לנעקב מרחב מחייה ופעולה, את התחושה כי הכל כרגיל. רק כך אותו אדם ינהג נטול מאינטרסים ומחשבות, יבצע את הפעולות בגינן אנו עוקבים אחריו מלכתחילה.

כלים בשימוש בעת מעקב

חוקר פרטי במהלך מעקב, משתמש במיטב הטכנולוגיה שישנה כיום בשוק. מעבר למצלמות נסתרות או גלויות, הבאות להביא את ההתרחשויות מן השטח ותמונות מפלילות, הרי שישנם בשימוש כלים נוספים אשר בהם חוקר פרטי משתמש. לדוגמא, חוקר פרטי צריך לדעת ולהבין בכל הנושא של האזנות סתר. כמו כן, חוקר פרטי מיומן יידע גם כי עולם האינטרנט של היום משאיר אחרינו בני האדם שובלים ארוכים של ראיות והפללות, ובמידה וניתן להגיע אל אותם שובלים הרי שגם מקבלים פתרונות. אפילו דבר אלמנטרי, כמו אספקה של חשמל או שימוש בסוללות ארוכות חיים על מנת להשאיר את הציוד פעיל זמן ממושך יותר, עשויות להיות משמעותיות בעת מעקב, העשוי להיות ממושך.