חקירות רשות המיסים

אושרי מסס

שלבי חקירות רשות המיסים-

כאשר ישנו חשד שחברה או אדם עצמאי מעלים מס, מתבצעת חקירה על ידי רשות המיסים, הם פותחים בתהליך איסוף מידע, חוקרים עדים, חודרים למחשבים, לחשבונות בנק, ציטוט לטלפונים, וכן קבלת צו מבית משפט לצורך עריכת חקירת רשות המיסים.

 בדרך כלל בתחילה החקירות נעשות סמויות, נעשה תשאול על ידי ספקים ולקוחות, בקשת חומרים מהחברה על ידי הרשויות, וכן פניה לרואה חשבון של החברה. כאשר החקירה הופכת לגלויה חלק מתהליך חקירת רשות המיסים היא להוציא צו לחיפוש בביתו ובמקום עבודתו של החשוד, ברגע שנמצאה ראיה שמפלילה את החשוד, משרד חקירות רשות המיסים ראשי לעצור את החשוד ולהביאו למשרד חקירות רשות המיסים, לכל נחקר באם הוא עד או חשוד יש זכויות בסיסיות, אחת מהם זה לשמור על זכות השתיקה ולקבל יעוץ משפטי מכוון, אך משרד חקירות רשות המיסים אינו מחויב לחכת לעורך דין מטעם הנחקר וראשי לעכב את הנחקר. ישנם שני מצבים של נחקרים: עד או חשוד, ההבדל בניהם שעל עד לא עומדת זכות השתיקה, ולכן הוא חייב לענות על השאלות, אבל יש לו אפשרות לא לומר דברים שנראים לו כהפללה עצמית.

חקירה עלולה להוביל למעצר-חקירות רשות המיסים

חשוד שמפר את תנאי שחרורו מהחקירה, משרד חקירות רשות המיסים ראשי לעצור אותו. כמו כן החוקרים ראשים להמשיך בחקירה גם אם בטרם הגיע עורך דינו של הנחקר. חשוד ראשי להיוועץ בעורך דינו לפני החקירה, ומומלץ שהעורך דין יגיע לפני תחילת החקירה, ברגע שמסתיים תהליך החקירה מופעלת על החשוד תנאי שחרור שמגבילים את פעילותו.