חקירה משטרתית


זימון ל- חקירה משטרתית 

אדם העומד מול זימון ל- חקירה משטרתית בדרך כלל נימצא תחת לחץ בין אם הוא זומן כעד ובין אם זומן כחשוד בין אם הוא אשם או חף משפע. ההליך מתבצע במסגרת החוק ובכפוף לתקנות המשטרה. השוטרים יעשו הכל כדי להוציא מהנחקר את המידע הנדרש יפעילו מניפולציות רגשיות,  וכן אמצעים שונים ומגוונים- על מנת לקדם את החקירה המשטרתית. לאחר סיום החקירה, המשטרה מוסרת את מסקנתה להעמיד לדין או לסגור את התיק לפרקליטות.

הזימון ל- חקירה משטרתית נעשה בשני סוגים :האחד זימון לחקירה משטרתית רגיל בו נקבע לאדם מסוים חובת הגעה בתאריך ושעה מוסכמים מראש. השני זימון לחקירה משטרתית דחוף בו תגיע המשטרה באופן מפתיע וללא הודעה מוקדמת מראש לאותו אדם ויובילו אותו לחקירה בתחנת המשטרה.

הליך החקירה-

בתהליך החקירה נאספים עובדות, נלקחים עדויות, אוספים חומרים, וכו' על מנת לקבוע מסקנות על ידי אספת ראיות שקבילות בבית המשפט במקרה ואותו אדם ביצע עבירה וניתן יהיה להעמידו לדין. החקירה יכולה להתבצע באופן גלוי או באופן סמוי או בשילוב שניהם יחדיו על אותו אדם. החקירה תתבצע על ידי שוטרים לובשי מדים או שוטרים סמויים לצורך פענוח המעשה הפלילי. ישנם סוגים שונים של שוטרים שמומחים לתחום מסווים כגון עברות צווארון לבן, פשיעה בינלאומית, סמים, עבירות מין וכד' לפעמים נעזרת המשטרה בגורמים חיצוניים כגון :פסיכולוגים, על מנת שיסייעו בהליך החקירה המשטרתית.

עם זאת חשוד אשר זומן לחקירה על פי חוק רשאי לשמור על זכות השתיקה ורשאי לקבל יעוץ משפטי במהלך החקירה.