חקירות חשיפת האזנות סתר

אושרי מסס

חקירות האזנות סתר החוק והשלכותיו

החוק מגדיר מההם האזנות סתר , עוד משנות ה-70, בזמנו החוק דיבר על האזנות סתר בחברת בזק, כיוון שלא היו  עדיין קיימות חברות סלולר לכן בהתחלה, חוק,"האזנות סתר", קבע  שהאזנה באמצעות מכשיר היא לא האזנת סתר, (דוגמא : הצמדת אוזן לדלת ).

עפ"י הגדרת החוק הישן. וחבירתו עם חקיקת חוקי היסוד של," צנעת הפרט" ו"פגיעה בפרטיות", גם נושא הזה של האזנה באמצעות מכשיר נכנס לתחום האיסור של "חדירה לפרטיות".

דוגמת חקירות האזנות סתר

נתחיל בדוגמא אשר מבהירה את הדקויות בנושא לגבי מה מותר ומה אסור בהאזנה.

דוגמא: אם במרחק של 50 מטר ממני עומדים זוג ומדברים ביניהם ואני משתמש במכשיר לניטור והגברת שיחתם אזי מדובר ב"האזנת סתר", לעומת זאת אותם אנשים באותו המקום עם אותה שיחה כאשר אני נמצא במרפסת צמודה אליהם ואוזניי שומעות, מותר להקליט ולהאזין לשיחה אשר הינה ברשות הרבים וכל אוזן יכולה לשמוע את הנעשה.

"מבחן האדם הסביר", הוא חלק משמעותי בחוק, (אגב עד היום בית המשפט מחפש את האדם הסביר).

פסיקה נוספת קובעת כי "מי שנותן לעוף השמיים לשאת את דברו, שלא יתפלא שיקום צייד אשר יצוד אותו".

חקירות – אופן הגילוי והחשיפה של האזנת סתר:

בשוק הפרטי והממלכתי יש מגוון רחב מאוד של אמצעים המסוגלים להקליט ולתעד כל דבר כמעט בכל מקום. המכשירים הנפוצים יותר מחולקים לשניים: חוטי, ואלחוטי,

בחוטי, ישנם שיטות שגילויים לא ניתן באמצעות מכשיר אלקטרוני, אלא בבדיקה ידנית של איש מקצוע.

באלחוטי ישנם תדרים שונים המשדרים לטווח מוגבל ומצריכים מקלט ברדיוס המוגבל וכן טייפ או אמצעי אחר.

הסלולרי מתבסס על רשת הסלולר בשיטת, GSM הנפוצה יותר,אשר בנויה על כרטיס סימקרד. שיטת העבודה: המאזין מחייג לאותו מספר סים, הקו נפתח וניתן לשמוע את הנעשה בחלל החדר .

ישנם הרבה אנשים אשר חושדים וחוששים מהאזנות-סתר, אך אם זאת ישנם מקרים בהם אנו מאתרים את ביצוע ההאזנה.

לצוות המעקב ישנם מכשירים אשר יודעים לנטר את התדרים אשר משדרים ולכוון אותנו לנקודה בה מוסתר המכשיר, אך בהחלט חשוב שהחוקר ידע לתחקר את מזמין העבודה כגורם משפיע על ההאזנת סתר.